Tipy na cyklotrasy a výlety po moravském Slovácku
Kraj vína, sluníčka, lesů, kopců a vinohrad. To je jihomoravské Slovácko. Poznat je můžete z auta, vlaku, po vlastních a nebo prokřižovat okolí Baťova kanálu, Kyjova, Uherského Hradiště nebo Veselí nad Moravou na kole. A tipy na cyklotrasy můžete načerpat kde jinde než u nás na Ski Mishaku.
Cyklotrasa podél Baťova kanálu
Výchozím (nebo spíše výjezdním) bodem je silniční most mezi Uherským Hradištěm a Starým Městem. Odtud se vydejte podél Baťova kanálu, proti jeho proudu, po vyasfaltované cyklostezce do Spytihněvi. Zpáteční trasa měří 16 km a je vhodná pro malé cyklisty i pro cyklovozíky.
Zpáteční cesta může vést stejnou trasou, nebo můžete využít lodní přepravu. Kolem Baťova kanálu a měst Otrokovice, Napajedla, Uherské Hradiště, Uherský Ostroh a Veselí nad Moravou vede několik dalších desítek kilometrů cyklotras, takže se můžete napojit i na jinou z nich a cyklovýlet si protáhnout. Mapu cyklotras najdete na batacanal.cz/cyklookruhy.
Zdroj: mapy.cz, batacanal.cz, úprava vlastní
A co cestou udivíte? Hlavní dominantou je, jak už jsme několikrát zmínili, Baťův kanál. Jedná se o historickou vodní cestu pro lodní dopravu vybudovanou ve 30. letech minulého století. Lodní trasa vede částečně po řece Moravě, zbytek je uměle vyhloubený. Na trase je několik mostů, plavebních komor, pohyblivých jezů a dalších vodních staveb.
Od bučovického zámku do Kyjova
Trasa začíná v Bučovicích. V tomto městečku byste neměli minout místní renesanční zámek a zajímavou zámeckou zahradu. Až se pokocháte historickým odkazem ze 16. století, napojte se na cyklotrasu č. 5 097 na ulici Žďánská, která vás dovede do obce Klobouky. Z Klobouk budete pokračovat krajinou Žďánického lesa. Hlavními body, které je třeba si hlídat, je rozcestí U Kříže, ze kterého je třeba pokračovat po cyklotrase č. 473, a rozcestí U Slepice, z něhož je třeba vydat se po žlutě značené turistické trase a napojit se na naučnou cyklostezku Žďánický les.
Zámek a okolní zahradu si můžete prohlídnout také ve Žďánicích, stejně jako třeba historickou sbírku žďánického učitele a historika Jakuba Vrbase. Ze Žďánic vede trasa dál přes slovácké vinice. Na místním náměstí se napojte na Kyjovskou vinařskou cyklotrasu č. 5096 kolem obcí Lovčice, Nechvalín, Ostrovánky a Bukovany a do Kyjova. Cestou doporučujeme ještě zastávku na Bukovanském mlýně s restaurací, minigolfem, sklípkem a také nádherným výhledem. Z Kyjova je možné využít vlakovou dopravu zpět do Bučovic nebo například do Brna.
Velkomoravské poutní cesty
Jihovýchodní Morava není jen o krásných zámcích, vinohradech a přírodě, ale také o poutních místech, jimž vévodí starodávný památný Velehrad. Velkomoravské poutní cesty vedou ze Starého Města u Uherského Hradiště do obce Osvětimany. Trasu můžete absolvovat dvěma cestami, delší z nich měří 33 kilometrů a kratší 26 kilometrů. Pokud pojedete jednou cestou tam a druhou zpět, budete mít okruh příjemných 59 kilometrů.
A kudy se tedy vydat na cestu? Obě trasy začínají/končí u železniční stanice ve Starém Městě. Delší vede přes Modrou, Velehrad, Tupesy, Břestek, Buchlovice, Holý kopec, Stupavu, hrad Cimburk, Kozla a Klimentské rybníky do Osvětiman. Z Osvětiman se můžete vydat kratší trasou přes Vlčák, Dlouhou řeku, Smraďavku, Buchlovice, Břestek, Tupesy a Zlechov zpět do Starého Města. Trasy jsou značené číslem 5150.
Kromě již zmíněného Velehradu stojí na této trase za vidění zámek Buchlovice a hrad Buchlov, hrad Cimburk u Koryčan nebo památník Velké Moravy ve Starém Městě.