Nej české sjezdovky. Která je nejdelší a která nejprudší?
Už vás omrzely „obyčejné“ sjezdovky, které brázdíte každý rok? Je pro vás kdejaká červená nezáživná rovinka? Milujete sjezdové lyžování? Pak pro vás máme nej svahy z českých skiareálů, ať můžete pokořit něco neobvyklého. Schválně, víte, která sjezdovka je u nás nejdelší a která nejprudší?
Řekneme vám, která jsou
Nejdelší lyžařská sjezdovka v Česku má přes 5 km
Pokud máte pořádně namazáno pod koleny a chcete si užít dlouhou jízdu bez neustálého čekání na lanovku, pak musíte letos v zimě pokořit alespoň některou ze super dlouhých tuzemských sjezdovek. Tou úplně nejdelší je Rondo. Najdete ho ve Skiarélu Klínovec. Měří 5 200 m a převýšení je 500 m. Vede z vrcholu Klínovce (1 244 m n. m.) k dolní stanici lanovky Prima Express a převážně se jedná o modrý, tedy mírný, svah. Z vrcholu Klínovce vedou i další extra dlouhé sjezdovky – modrá Lázeňská, která měří 3 400 m, a červená Jáchymovská dlouhá 2 950 m s převýšením 490 m.
Za další nadprůměrně dlouhou sjezdovkou vyrazte na jesenický Šerák. Sjezdovka má podle tohoto vrcholu název. Je modro-červená a měří 3 381 m. V Koutech nad Desnou zase mají sjezdovku Pohovová dlouhou 3 050 m.
Mezi další sjezdovky měřící téměř 3 km patří:
- Turistická (dlouhá 2 920 m) v Rokytnici nad Jizerou,
- Vyhlídková (dlouhá 2 800 m) ve Herlíkovicích,
- Turistická (dlouhá 2 700 m) ve Špindlerově Mlýně,
- Pod kabinou (dlouhá 2 600 m) na stráních Černé hory v Krkonoších.
Nejprudší svah na lyže v Česku je strmější než Kitzbühl
Chcete si zalyžovat na nejprudší sjezdovce v ČR? Udělejte si výlet na sjezdovku Šance na Špičáku v krušnohorské Železné Rudě. Nejprudší 400m úsek má 45° a blíží se 100% sklonu. Mezi další takto prudké sjezdovky patří například Čertovica ve slovenských Nízkých Tatrách. Pro srovnání, největší sklon na svazích Hahnenkammu nad Kitzbühlem má část Mausefalle a sice 40,41° (85 %).
Mezi další nejprudší sjezdovky v ČR patří několik adeptů. Jsou to sjezdovky, jejichž sklon převyšuje 30 %. Například:
Stoh ve Špindlerově mlýně – tato (nejen filmově) proslulá sjezdovka měří 1 044 m a v horní části má sklon okolo 39 %. Spodní část je červená a lehčí černá (z vleku můžete vystoupit dřív a vyhnout se nejprudšímu hornímu úseku).
Slalomák na svahu Bouřňák (Mikulov v Krušných horách) – sjezdovka dlouhá 730 m se sklonem okolo 35 %.
Dřevařská v Rokytnici nad Jizerou – Je jednou ze dvou černých v tomto skiareálu. Na 960 m je převýšení 330 m (průměrný sklon 34 %).
FIS World Cup ve Špindlerově mlýně – Pokud se chcete projet na závodní sjezdovce, pak vyrazte do Špindlu. Vyzkoušíte si jízdu na 1 375 m dlouhé sjezdovce s certifikátem FIS (pro mezinárodní závody a soutěže). Na vrchol kopce vede dvousedačková lanovka ze Svatého Petra.
Další strmé sjezdovky v Česku:
- Slalomák na Ještědu,
- Sněžník A na Dolní Moravě,
- Přímá v Přemyslově.
Další nej českých skiareálů
První sjezdovka s vlekem byla v Peci pod Sněžkou na svahu Zahrádky. Fungovala od roku 1957. Lyžaře navrch tahalo lano poháněné motorem.
Nejvýše položeným lyžařským areálem je Skiareál Praděd na Ovčárně. Pod Petrovými kameny jsou sjezdovky v nadmořské výšce přes 1 400 m. Na Šeráku v Ramzové můžete fičet ve výšce 1 345 m n. m. Naopak nejníže položeným zimním střediskem jsou Němčičky (180 m n. m.).
Nejvíc km sjezdovek v jednom skiareálu je v areálu Špindlerův Mlýn – Medvědín, kde můžete projet 25 km sjezdovek.