Jak správně vybrat kolo
Rádi byste zase šlápli do pedálů, ale chybí vám kolo? Nebo se na svém stávajícím bicyklu necítíte pohodlně a jste z výletů kvůli tomu otrávení? Výběr jízdního kola má své zásady. A když se jich budete držet, určitě si vyberete správně.
Co si ujasnit před výběrem kola:
- Chci jezdit po městě, v terénu nebo po silnici?
- Kupuji kolo pro sebe? Může se stát, že si kolo bude někdo půjčovat?
- Kupuji kolo pro dítě? Jak rychle roste?
Výběr kola podle typu
Existují čtyři základní typy jízdních kol : horská, crossová (a trekingová), silniční a městská.
Horská kola mají širší pláště a hrubý vzorek. Díky tomu jsou vhodná do terénu, zvládnou nerovnosti, kamenitý terén, bláto a kluzký podklad, kořeny, a jiné překážky na cestě. Označují se také jako MTB kola. Mají buď pevný, nebo celoodpružený rám. Celoodpružená kola mají odpruženou vidlici i rám. To podporuje pohodlný sjezd i šlapání na nerovném terénu. Na některých modelech lze pružení uzamknout.
Na horském kole můžete samozřejmě i na silnici, ale budete o něco pomalejší.
Crossová kola jsou určena do lehčího terénu – na zpevněné cesty či na silnice. Jsou kompromisem mezi horským a silničním kolem pro všechny rekreační cyklisty, kteří chtějí vyrazit občas do přírody po polní či lesní cestě i podniknout některé výlety po silnicích. Oba extrémy (horská a silniční kola) se hodí spíše pro profesionální a zkušené jezdce. Pláště jsou u crossových kol tenší a vzorek jemnější v porovnání s horskými modely. Na asfaltu jsou proto o něco rychlejší. Speciálním typem crossových kol jsou kola trekingová. Ta mají už v základní výbavě příslušenství jako blatníky či světla.
Tato kola najdete v některých e-shopech mezi horskými koly označená jako Kros nebo treková.
Silniční kola mají úzké pláště. Jsou vhodné výhradně na jízdu po asfaltových cestách, není pohodlné ani bezpečné na nich sjíždět na jiné cesty. Tzv. silničky jsou lehké a mají jen minimální vybavení. Kolo i cyklistův posed má aerodynamické tvary. Na silničních kolech se jezdí výzamné závody jako Tour de France nebo Giro d´Italia.
Blatník, nosič, pohodlná jízda do práce nebo na nákup, stylový vzhled. Přesně to jsou městská kola. Jejich úkolem je plnit praktickou roli jednoduchého přemisťování, nebo být designovým doplňkem.
Výběr kola podle cyklisty
Vybíráte kolo pro sebe, teenagera nebo malého začínajícího cyklistu?
Každý e-shop či cykloprodejna vám nabídnou základní kategorie: kola pro děti a pro juniory, dámská kola a pánská kola, která ale často slouží jako unisex i pro dámy. Liší se tvarem a uzpůsobením, stejně jako velikostí kola. Ta se udává v palcích (″).
Nejmenší kola pro děti od dvou let začínají od velikosti 12″ a je možné k nim namontovat boční kolečka. Kola pro starší děti a juniory pokračují do 24 až 26 palců. Jsou už vymakanejší, aby měly děti pocit, že jezdí na opravdovém kole. Mají přehazovačku a lze doplnit další příslušenství.
Specifikum dámských kol spočívá v zešikmené rámové trubce (lidově řečeno, mají nízkou štangli), přizpůsobení na menší postavu, kratší nohy, kratší kliky, dámské sedlo a podobně. Obecně by měla být dámská kola pro ženy pohodlnější, ale spousta z nich si vybírá pánská / unisex kola. Pokud tedy třeba vybíráte kolo, které si bude půjčovat více lidí, rozhodně kupte pánské.
Pánskými nebo u některých prodejců unisex koly označujeme jízdní kola vhodná pro muže a juniory. Mají rovnou vysokou štangli, delší páčky a mužské sedlo. Pokud máte starší dítě, vyplatí se investovat spíše do většího kola, na které si brzy zvykne a navíc bude mít dobrý pocit z toho, že jezdí na velkém kole.